Sık Sorulan Sorular

23 AYLIK OĞLUMUN KONUŞMASI

iyi günler hocam benim 6 aylık bir kızım 23 aylık bir oğlum var. 23 yaşındayım. Oğlum hala cümle kuramıyor anne baba pepe gitti dit dit gol eppe [ekmek] su atta teyze dayı vb kelimeleri net bir şekilde söylüyor ama ben cümle kurmasını istiyorum ona nasıl yardımcı olabilirim ne gibi oyunlar oynaya bilirim çocuklarımla beraber. Birde oğlum saat kaçta yatarsa yatsın sabah 5:30 6:30 arasında kalkıyor ve bir daha yatmıyor nasıl uyku düzeni oluşturabilirim ve son olarak oğlum son zamanlarda çok fazla çizgi film seyrediyor kanal değiştirince de ağlıyor hep kendi dediği olsun istiyor ne yapabilirim.

pedagog, ilkokul, anaokulu, özel okul, psikolog,uzman pedagog nilüfer evgin
CEVAP;

Merhabalar, Oğlunuz için, televizyondan uzaklaşıp, farklı etkinlikler yapabileceği bir ortam hazırlamalısınız. Çok televizyon izlemek gelişimini olumsuz etkileyecektir. Onunla birlikte kitaplar okumalı, resimler yapmalı, resimler üzerinde konuşmalısınız. Legolarla birlikte kendi tasarlayacağı ürünler oluşturabilmeli. Bunun içinde uygun ortamlar ve fırsatlar olmalı. Sökmeli takmalı, üzerinde değişiklikler yapabileceği, yaptığı değişiklikleri görebileceği oyuncaklarla oynamalı. hep birlikte bu oyuncakları ile oynayabilirsiniz. Evdeki küçük zararsız eşyaları bile oyuncak olarak kullanıp, hayal dünyasını geliştirerek oyunlar üretebilirsiniz. Mandallarla oyunlar çıkarmalı, üretmeli, dikkatini, yoğunluğunu bu tür oyunlara yönlendirmelisiniz. Boyalarla, tanıştırmalısınız. Birlikte çok sayıda etkinlik yapabilirsiniz. Televizyondan uzak tutmalı, ya da minimum da sınırlamalısınız. Gündüz uykusunu gözden geçiriniz. 1 kez ve uzun olmayan bir uyku uyumalı. Gece uykularını da açlık, rahatlık, gereksinimlerin karşılanması yönünden de gözden geçirmelisiniz. Çocuklarınıza sevgilerimle.

OĞLUM KAKASINI BEZİNE YAPMAK İSTİYOR

Merhaba hocam; benim oğlum şu an 2,5 yaşında yaklaşık 2 ay önce çişini söylemeyi kolay bir şekilde öğrendi, 1-2 kez kakasını lazımlığına yaptı ancak daha sonra kakası için her seferinde bez bağlamamızı istemeye başladı. Ben de birkaç gün alışması için tuvalete oturtmayı denedim. ancak kakasını 3 gün boyunca tuttu ve kabız olunca dayanamayıp bez bağladım. Daha sonra araştırdığımda üstüne gitmememiz söylendi. Bende o günden bu yana günde 1 kez olmak üzere bezini bağlıyorum kakasını yapıyor ancak endişelenmeye başladım. Ne yapmamız gerek?

pedagog, ilkokul, anaokulu, özel okul, psikolog,uzman pedagog nilüfer evgin
CEVAP;

Merhabalar, Kakası için bez bağlama seçeneğini sunmanız yanlış bir karar olmuş. Şimdi bundan vazgeçirmeniz, tuvalet eğitiminden daha zor olacak. Bir kez daha kaka için tuvalet eğitimi vermelisiniz. Tuvaletin üzerine konulacak, yanlardan tutma yeri olan bir adaptör ve ayağının altına konulabilecek bir yükseltici almalısınız. Lazımlıkla değil, direk adaptörle bu eğitimi planlamalısınız. Zorlamadan, güzel oyunlarla, minik küçük ödüllerle bu süreci sürdürmelisiniz. Öncelikle birlikte konuşunuz, güzel tatlı açıklamalar yapıp, her işlemin sonuna küçük ödüller koyunuz. Başarıyla bu eğitimi verebilirsiniz. Kararlı olunuz, sevgi dolu ve güven verici olunuz. Oğlunuza sevgiler. Uzman Pedagog Nilüfer Evgin

6 YAŞINDA SÜNNET YAPTIRMAK İSTİYORUZ

Merhaba Nilüfer Hanım. Oğlum 6 yaşında ve biz sünnetini yaptırmak istiyoruz.
Sünnet bu yaş için uygunmudur. Kendisine nasıl anlatmamız gerekiyor bu durumu nasıl söylemeliyim bilemiyorum.
Korkmasını da istemiyorum. Ben oğluma elimden geldiği kadarıyla her şeyi anlaya bileyeceği şekilde anlatmaya çalışıyorum ama bu durumu nasıl anlatmam gerektiğini bir türlü bulamadım.
Oğlum çok hassas bir yapıya sahip, sünnetini kendisine duygusal olarak zarar vermeden nasıl atlatabiliriz? Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

pedagog, ilkokul, anaokulu, özel okul, psikolog,uzman pedagog nilüfer evgin
CEVAP;

Merhabalar, İşlemi çok basite indirgeyerek, onun sağlığı için gereken küçük bir temizlik operasyonu, şeklinde anlatabilirsiniz. Hastaneye gidiş, orada nasıl hazırlanılacak, canı acımasın diye neler yapılacağını, orada ne kadar kalacağınızı, iyileşme sürecinden sonra ne tür güzel oyunlar oynayacağınızı özetleyerek konuşunuz. Orada beklerken ve operasyon sonrası hangi oyuncakları yanına almak istediği gibi konulara odaklanın. O oyuncaklar için şimdiden düşünmesi gerektiği, gibi planlamalar yapınız. Odaklanmanız gereken noktalar, sünnetin kendisi değil, yan konular olsun. Endişelendirecek cümle ve yaklaşımlardan kaçınınız. En önemlisi sizler çok rahat olmalısınız. Sizler rahat ve endişesiz görünürseniz, oda endişelenecek bir problemin olmayacağını düşünecek ve rahat olacaktır. Oğlunuza sevgiler.

5,5 AYLIK BEBEĞİMDE KISITLI HAREKETLER

Merhaba, 5,5 aylık kızım emsallerine göre yattığı yerde ters dönemiyor. Oyuncak uzattığımda heyecanlanıyor ama çok nadir elini uzatıp tutmaya çalışıyor. Kendi kendine kahkaha atıp sesler çıkartabiliyor, beni, babasını ve çevremizdeki insanları tanısın yada tanımasın herkese gülüyor. pedagog, ilkokul, anaokulu, özel okul, psikolog,uzman pedagog nilüfer evgin Kısacası sizinle artılarıyla beraber kızımın şu anki durumunu paylaştım. En başta dediğim gibi bazı hareketleri kısıtlı emsallerine göre. bunu çok fazla kafaya takıyorum. Lutfen yardımcı olun.

CEVAP;

Bebeklerin sırtüstü yatarken, yüzüstü dönebilmesi gelişimini, 6. ayını tamamlama döneminde gözlemleyebiliriz. Bu ayda bebeğinizin sırtüstü yatarken yan dönebilmesi yeterlidir. Bebeğinizin gülerek ve yumuşak sesler çıkartarak tepki vermesi yaşına göre beklenen güzel bir gelişim göstergesidir. Sevgi ve ilgiyle desteklemeye devam ediniz. Kızınıza sevgiler.

20 AYLIK BEBEĞİMİN GELİŞİM SORUNU

20aylık bebekte motor gelişimiyle alakalı gözlemlememiz veya beklememiz gereken davranış biçimi ne olmalı. Birde sözümü hiç dinlemiyor nasıl istemediğim bir davranışı ona izah edebilirim. Şimdiden teşekkür ediyor çalışmalarınızda başarılar diliyorum.

pedagog, ilkokul, anaokulu, özel okul, psikolog,uzman pedagog nilüfer evgin
CEVAP;

Merhabalar, Bu dönemde bir ayağının yanına diğer ayağını getirerek yardımla merdivenleri inebilmesini bekleriz. Geri geri ve yan yana yürüyebilmesini bekleriz. Yardımla tek ayağının üzerinde durmasını ve dengeli koşabilmesini bekleriz. Karşısındakine topu havadan atabilmesini bekleriz. Yine kitap sayfalarını ikişerli üçerli çevirebilmesini, iki eliyle makas kullanabilmesini bekleriz. Vidalı kapakları açıp, iri boncukları çubuğa dizmesini de bekleriz. En az dört küpten kule yapabilir olması da beklentilerimizdendir. Anlatmak istediğiniz şeyleri onunla aynı seviyede ve göz göze gelerek nazikçe anlatınız, konuşunuz. Evet ve hayır kelimelerini uygun yerlerde kullanarak sınırlarınızı da birlikte belirlemiş olursunuz. Sevgiler. Başarılar.

8 AYLIK KIZIMIN GELİŞİMİ İÇİN NE YAPMALIYIM?
Merhaba 8 aylık bir kızım var. Kızım yerde yuvarlanarak ve sürünerek istediği yere gidiyor. Ancak henüz bir yerlerden tutunup kalkmaya başlamadı. Ayrıca ba-ba, de-de vb hiçbir kelime söylemedi henüz. Sadece kendince sesler çıkarıyor. El çırpmıyor. Sese karşı tepkisi normal ismini pedagog, ilkokul, anaokulu, özel okul, psikolog,uzman pedagog nilüfer evgin söylediğimizde hemen dönüp bakıyor görmezse arıyor. Gün boyu oyunlar oynamaya bolca konuşmaya televizyondan uzak tutmaya çalışıyorum ama sanki gelişimi geri gibi geliyor. Etrafımdaki akranları daha fazla şeyler yapıyorlar. Biliyorum her çocuğun gelişimi farklı ama yine de üzülüyorum. Sizce durumu normal mi. Ne yapmalıyım?
CEVAP;

Merhabalar, Emekleme becerisi, 6 ile 10 ay arasında görülür. Bazı bebekler hiç emeklemeden de yürüyebilirler. Bu durum normal kabul edilir. Siz onunla bol bol egzersiz yapınız. Koltuk, kanepe gibi yerlerde göğsünü dayayarak, tutunarak ayakta durma çalışmalarını da yapmalısınız. Arkasından, kollarının altından tutarak ayakta durma ve yürüme denemeleri de yapmalısınız. Kendisince sesler çıkarması normal. Siz onunla konuşmaya, oyun oynamaya devam ediniz. Sizin çıkardığınız sesleri taklit etmeye çabalayacaktır. Kızınıza sevgiler.

TUVALET EĞİTİMİ

SORU;

► Hocam merhaba benim temmuz ayında 3 yaşı bitecek bir kızım var. henüz bir türlü bez alışkanlığından kurtulamadık. Çişi geldiğinde söylemiyor.
► Ben anlıyorum geldiğini ve soruyorum. Fakat tuvalete ada lazımlığına yapmak istemiyor ve hayır gelmedi diyor. Dakikalarca hatta bazen saatlerce wc de zaman geçiriyoruz şarkılar oyunlar ama bir türlü çişi olduğu halde yapmıyor. Saatlerce bekliyor yapmıyor sonra birden bire altına yapıyor.
► Bir kaç kere denedim ve pes ettim. Ama bu sefer çok kararlıyım. Ama bir türlü tuvalete yapmıyor lazımlığa da yapmıyor.
► Nasıl yaklaşmalıyım kızıma. Nasıl bir yol çizmemi önerirsiniz. Şimdiden cevabınız için teşekkürler

CEVAP;

➽ Merhabalar, Çevrenizde tanıdığınız ya da arkadaşlarından tuvalet alışkanlığını kazanmış olan çocuklarla biraz zaman geçirerek, onların bu davranışlarını kazanmış olmalarını uzaktan gözlemleme şansınız varsa bunu yaptırınız.
➽ Önemsediği arkadaşlarının bunu başarıyla korkusuzca gerçekleştirebilmiş olmaları onu cesaretlendirecektir. Kendisiyle konuşup, güzel tatlı bir açıklama yaptıktan sonra küçük ödüller ileri sürünüz. Başarılı her tuvalete yapma davranışı sonrası ona çok istediği küçük bir ödül veriniz.
➽ Mutlaka sözünüzde durunuz. Çok büyük ödüller değil. Önemli fakat minik ödüller planlayınız. Bu konuya ilişkin resimler ve hikayeler bulabilirseniz, bunları da kullanabilirsiniz.
➽ Korkuları ve endişeleri olmaması için güvenli bir ortam ve güvenli araçlar sağlamalısınız. Sorularına aydınlatıcı cevaplar veriniz. Kızınıza sevgiler.

Randevu Al